W maju br. Urząd Gminy w Ruścu przeprowadził nabór wniosków na uzyskanie dotacji do usunięcia i unieszkodliwienia wyrobów zawierających azbest z terenu gminy Rusiec. Dzięki staraniom władz samorządowych powyższe przedsięwzięcie w 100% zostało sfinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz z budżetu Gminy Rusiec. W wyniku przeprowadzonego postępowania z dotacji skorzystało 58 osób. U 50 właścicieli nieruchomości odebrano i zutylizowano wcześniej zdemontowany azbest, natomiast u pozostałych 8 oprócz transportu i utylizacji dokonano demontażu płyt azbestowych z dachów budynków. Zadanie zostało wykonane przez wyspecjalizowaną firmę, z którą gmina zawarła umowę. 

    Zadaniem Gminnego Ośrodka Kultury w Ruścu jest wspieranie i rozbudowa zainteresowań mieszkańców naszej gminy oraz wspieranie oddolnych inicjatyw, które przyczyniają się do rozwoju życia kulturalnego. Powołując się na wspomniane zadania placówka GOK wspomaga wszystkich tych, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności lub rozwijać swoje pasje.

    Dzieciom i młodzieży proponujemy naukę tańca, a także naukę gry na instrumentach klawiszowych oraz gitarze. We wtorki i czwartki młodzi mieszkańcy naszej gminy mają również możliwość doskonalić posługiwanie się językiem angielskim. Wśród pań niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się zajęcia aerobiku i zumby, które odbywają się w GOK w poniedziałki, środy i czwartki. Również panowie znajdą coś dla siebie. Wspierając lokalne inicjatywy i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców GOK udostępnił salę miłośnikom gry w tenisa stołowego.

ZAJCIA-W-GOK.jpg

Bliższe informacje odnośnie proponowanych zajęć można uzyskać w placówce GOK lub pod numerem telefonu 43 676 61 25.

Nasza-Ekopracownia.jpg

Piękne słoneczne popołudnie, na snopkach ze słomy - wieńce dożynkowe. Bochen chleba, płody rolne i kwiaty ? to sceneria festynu dożynkowego w Ruścu, który odbył się 28.08.2016 r. Dla licznie przybyłych mieszkańców Gminy Rusiec był to czas świętowania. Popołudnie i wieczór upłynęły w miłej, radosnej atmosferze.
Podczas części oficjalnej uroczystości Wójt Gminy Rusiec - Dariusz Woźniak podkreślił trud rolniczej pracy i podziękował ludziom pracującym na roli za wysiłek.

Dnia 28 sierpnia 2016 roku o godzinie 15:30 mszą świętą w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Ruścu rozpoczną się Dożynki Gminno-Parafialne. W uroczystości wezmą udział m.in. delegacje z poszczególnych sołectw z wieńcami dożynkowymi. To wyjątkowa tradycja tworząca niepowtarzalny koloryt uroczystości. Mieszkańcy sołectw z naszej gminy dbają o to, by wieńce były piękne i wyjątkowe. Kolejnym punktem uroczystości będzie przemarsz dożynkowego korowodu na teren Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ruścu. Tutaj odbędą się tradycyjne obrzędy, m.in. przekazanie przez starostów dożynek na ręce wójta darów - chleba i miodu z tegorocznych zbiorów. Przedstawiciele sołectw natomiast podarują wieńce symbolizujące owoce pracy rolników. Starostowie dożynek i radni podzielą się chlebem i miodem z uczestnikami uroczystości. W oczekiwanej przez wszystkich części artystycznej wystąpią: ?Kapela spod Dębu? oraz zespoły ?JUMPER? i ?LOGARYTM?. Przewidziane są również konkursy dla dorosłych. Najmłodsi uczestnicy święta mogą się spodziewać dobrej zabawy - modelowania z balonów i bezpłatnych ?dmuchańców?.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy oraz gości na nasze lokalne święto.
Organizacja dożynek przyczyni się zapewne do integracji środowiska oraz wzrostu poczucia lokalnej tożsamości. Obrzędy dożynkowe funkcjonują w świadomości ludzi jako uroczystości o charakterze religijnym, ale i ludowym. Zawsze są połączone z dobrą zabawą. Mamy nadzieję, że kultywowanie zwyczajów dożynkowych i wspólne biesiadowanie wpłyną pozytywnie na ożywienie lokalnej tradycji.
Nie zapominajmy, że dożynki są przede wszystkim wyrazem podziękowania dla tych, którzy ciężko pracują na roli. Wszyscy z tej pracy korzystamy, toteż okażmy wdzięczność i szacunek rolnikom, świętując razem z nimi.