W dniu 28 września 2020 r. o godz. 16.00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Ruścu odbędzie się XXIV Sesja Nadzwyczajna Rady Gminy Rusiec.

Porządek obrad XXIV Sesji Nadzwyczajnej Rady Gminy Rusiec:

1. Otwarcie obrad XXIV Sesji Nadzwyczajnej Rady Gminy Rusiec, przyjęcie jej prawomocności.

2. Przyjęcie porządku obrad XXIV Sesji Nadzwyczajnej Rady Gminy Rusiec.

3. Podjęcie uchwały w sprawie:

3/1. zmieniająca uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Rusiec,

3/2. zmiany budżetu Gminy Rusiec na rok 2020,

3/3. określenia zasad rozliczania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin oraz dla których ustalony plan zajęć jest różny w poszczególnych okresach roku szkolnego,

3/4. ustalenia czasu bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki oraz ustalenia opłaty za świadczenia udzielane w publicznych przedszkolach, których organem prowadzącym jest Gmina Rusiec,

3/5. przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentów obrębów Aleksandrów, Annolesie, Antonina, Dąbrowa Rusiecka, Dęby Wolskie, Jastrzębice, Kuźnica, Mierzynów, Rusiec, Wincentów i Wola Wiązowa,

3/6. zaliczenia dróg do kategorii dróg gminnych.

4. Wolne wnioski i zapytania.

5. Sprawy różne.

6. Zakończenie obrad XXIV Sesji Nadzwyczajnej Rady Gminy Rusiec.

Link do sesji

Informacja_WGR_-_XXIV_Sesja_Nadzwyczajna.jpg

W niedzielne popołudnie 20 września w Domu Ludowym w Ruścu odbył się wyjątkowy wieczór autorski połączony z promocją książki ,,Por Que-Dlaczego?" Pana Andrzeja Ławniczka – mieszkańca naszej gminy.

Autor książki w ciekawy sposób relacjonował swą rowerową podróż jednym z najstarszych szlaków pielgrzymkowych Europy – Camino de Santiago. Licznie zgromadzeni uczestnicy spotkania z zainteresowaniem oglądali fotografie przedstawiające przebieg podróży oraz chętnie nabyli książki opatrzone autografem.

____________________________________________________________

Dzięki uprzejmości Pana Andrzeja, 2 egzemplarze książki zostały przekazane w darze dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Ruścu. Zapraszamy i zachęcamy do lektury.

Spotkanie_autorskie_20092020r.jpg

Równolegle z prowadzonymi pracami remontowymi w Gminnej Bibliotece Publicznej w Ruścu przeprowadzono niezbędną selekcję księgozbioru. Z zasobów bibliotecznych usunięto zdezaktualizowane, niekompletne, zniszczone oraz niewypożyczane nawet od 30 lat publikacje. Dzięki tak gruntownym pracom przygotowano miejsce dla nowości wydawniczych, na których zakup zwiększono środki o 100% w stosunku do lat ubiegłych. Pierwsze z nich już czekają na czytelników, kolejne systematycznie będą pojawiać się na półkach biblioteki!

__________________________________________

Jest to doskonała okazja, by rozpocząć I etap akcji - „Podaruj książce drugie życie”. Dlatego też w przedsionku Gminnej Biblioteki Publicznej w Ruścu została udostępniona literatura, która została usunięta z księgozbioru biblioteki. Są to egzemplarze zużyte i nadszarpnięte zębem czasu. Być może jednak wśród czytelników biblioteki znajdują się sympatycy twórczości dawnych lat. Jeśli tak, zachęcamy do zapoznania się ze zbiorem i wybrania dla siebie interesujących pozycji. Akcja trwać będzie od 22 września do 27 listopada 2020 roku.

Zapraszamy do biblioteki 📚📖

202009.jpg

W minioną niedzielę Koło Gospodyń Wiejskich - „Kreatywne”` wzięło udział w I Zlocie Zabytkowych Ciągników „Ursus” w Warszawie. Była to doskonała okazja do zaprezentowania szerszemu gronu odbiorców rękodzieła, które Panie tworzą z wielkim zaangażowaniem i starannością. Z relacji uczestniczek wiemy, że ich twórczość cieszyła się dużym zainteresowaniem.
____________________________________________________________________
Gratulujemy umiejętności i odwagi Pani Barbarze Włodarczyk, która reprezentowała naszą gminę w zawodach pn. „Kobiety na traktory – test sprawnościowy” i zajęła w nich II miejsce.
____________________________________________________________________
Takie inicjatywy pokazują, że gminę Rusiec zamieszkują zdolne, ambitne,
chętne do działania Kobiety.

KGW_RUSIEC_-_URSUS.jpg

20 września 2020r. Wójt Gminy Rusiec i Koło Gospodyń Wiejskich „Dąbrowianki” z Dąbrowy Rusieckiej wzięli udział w Dożynkach Województwa Łódzkiego w Uniejowie. Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się mszą świętą, która odbyła się u stóp Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Następnie zebrani w korowód uczestnicy przenieśli się na plac przy Termach, by dopełnić dożynkowych tradycji. Nie obyło się bez uroczystego przekazania chleba, wyboru najpiękniejszego wieńca oraz degustacji regionalnych przysmaków.
____________________________________________________________________-
Gratulacje i słowa uznania kierujemy dla Koła Gospodyń Wiejskich „Dąbrowianki” w Dąbrowie Rusieckiej, które zajęło II miejsce w Wojewódzkim Konkursie Kulinarnym dla Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Województwa Łódzkiego pn.: „Słodkie smaki łódzkiego- wypieki cukiernicze/desery/ciasta”. „Dąbrowianki” przygotowany wypiek nazwały „Rusiecką rozkoszą” i to właśnie nim oczarowały komisję konkursową, za co przyznano im nagrodę w postaci czeku opiewającego na kwotę 1.000 zł. Będzie to z pewnością motywacja do dalszej pracy i rozwijania umiejętności.

Dbrowianki_w_Uniejowie.jpg