Dnia 28 sierpnia 2016 roku o godzinie 15:30 mszą świętą w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Ruścu rozpoczną się Dożynki Gminno-Parafialne. W uroczystości wezmą udział m.in. delegacje z poszczególnych sołectw z wieńcami dożynkowymi. To wyjątkowa tradycja tworząca niepowtarzalny koloryt uroczystości. Mieszkańcy sołectw z naszej gminy dbają o to, by wieńce były piękne i wyjątkowe. Kolejnym punktem uroczystości będzie przemarsz dożynkowego korowodu na teren Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ruścu. Tutaj odbędą się tradycyjne obrzędy, m.in. przekazanie przez starostów dożynek na ręce wójta darów - chleba i miodu z tegorocznych zbiorów. Przedstawiciele sołectw natomiast podarują wieńce symbolizujące owoce pracy rolników. Starostowie dożynek i radni podzielą się chlebem i miodem z uczestnikami uroczystości. W oczekiwanej przez wszystkich części artystycznej wystąpią: ?Kapela spod Dębu? oraz zespoły ?JUMPER? i ?LOGARYTM?. Przewidziane są również konkursy dla dorosłych. Najmłodsi uczestnicy święta mogą się spodziewać dobrej zabawy - modelowania z balonów i bezpłatnych ?dmuchańców?.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców gminy oraz gości na nasze lokalne święto.
Organizacja dożynek przyczyni się zapewne do integracji środowiska oraz wzrostu poczucia lokalnej tożsamości. Obrzędy dożynkowe funkcjonują w świadomości ludzi jako uroczystości o charakterze religijnym, ale i ludowym. Zawsze są połączone z dobrą zabawą. Mamy nadzieję, że kultywowanie zwyczajów dożynkowych i wspólne biesiadowanie wpłyną pozytywnie na ożywienie lokalnej tradycji.
Nie zapominajmy, że dożynki są przede wszystkim wyrazem podziękowania dla tych, którzy ciężko pracują na roli. Wszyscy z tej pracy korzystamy, toteż okażmy wdzięczność i szacunek rolnikom, świętując razem z nimi.