Koła Gospodyń Wiejskich na przestrzeni lat pielęgnowały nie tylko polską, ale przede wszystkim regionalną tradycję. Na terenie gminy Rusiec działają cztery koła: w Jastrzębicach, w Dąbrowie Rusieckiej, w Kuźnicy oraz Koło Gospodyń ?ADA? zrzeszające członkinie z Annolesia, Aleksandrowa oraz Dąbrówek Kobylańskich. Panie działające w wymienionych kołach starają się, aby zarówno ich miejscowości, jak również cała gmina, stały się miejscem atrakcyjnym nie tylko dla mieszkańców, ale też dla przejezdnych.

    Działalność Kół Gospodyń obejmuje coraz ciekawsze obszary życia. Pomoc przy organizacji imprez i wydarzeń lokalnych jest niezwykle ceniona w środowisku wiejskim. Pomoc przy festynach sołeckich, Dniach Kobiet, oraz imprezach lokalnych jest bezcenna. Panie nie tylko zajmują się rękodziełem, ale przede wszystkim świetnie gotują i pieką. To sprawia ,że nasze Koła Gospodyń zapraszane są na imprezy nie tylko lokalne, ale także do sąsiednich gmin żeby zaprezentować swoje smakowite wyroby kulinarne.

    Na terenie naszej gminy od 5 lat działa także Stowarzyszenie Kobiet Kreatywnych. Panie spotykają się w każdy piątek w GOK w Ruścu. To prawdziwe mistrzynie, które mają smykałkę do wykonywania oryginalnych ozdób i biżuterii.

Jedno jest pewne, wspólne działanie przynosi wymierne efekty.