Odnawialne źródła energii w Gminie Rusiec – edycja I, Fundusze Europejskie
Odnawialne źródła energii w Gminie Rusiec
Gmina Rusiec zakończyła realizację projektu inwestycyjnego, dofinansowanego ze środków UE w ramach RPO WŁ na lata 2014-2020, pn. „Odnawialne źródła energii w Gminie Rusiec”. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Regionalnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 w wysokości ponad 3,2 mln. zł. co stanowi 85% kosztów kwalifikowanych projektu.
W ramach projektu zaprojektowano, zakupiono, dostarczono, zamontowano i uruchomiono 148 szt. instalacji PV oraz 16 instalacji kotłowni na biomasę (pellet) u odbiorców indywidualnych.
W grudniu 2023r. przygotowywano końcowe rozliczenie projektu.
Projekt charakteryzuje się wysoką trwałością finansową i instytucjonalną; deklarowane zasoby finansowe wnioskodawcy, jak również przyjęta forma organizacyjna są wystarczające do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania projektu po zakończeniu jego realizacji; wnioskodawca zaplanował wykorzystanie produktów projektu zgodnie z przeznaczeniem, a projekt w pełni spełnia założone w nim cele (możliwość zapewnienia trwałości operacji, zgodnie z art. 71 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006).
Osiągnięty został cel bezpośredni realizowanego projektu – wzrost bezpieczeństwa energetycznego województwa łódzkiego poprzez zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych – w tym przypadku z produkcji z energii słonecznej oraz biomasy. Realizacja inwestycji spowoduje zmniejszenie zapotrzebowania na energię produkowaną w sposób konwencjonalny, co w znacznym stopniu przełoży się na obniżenie zużycia paliw stałych i w konsekwencji spowoduje ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza odpowiedzialnych za powstawanie zjawiska emisji gazów cieplarnianych.