Ułatwienia dostępu

Skip to main content
Urząd Gminy w Ruścu
Odpowiemy na Twoje pytania

Obowiązek zgłaszania eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków

4 listopada, 2024

Urząd Gminy w Ruścu przypomina o obowiązku zgłaszania eksploatacji przydomowych oczyszczalni ścieków o przepustowości do 5 m3 na dobę, wykorzystywanych na potrzeby własnego gospodarstwa domowego lub rolnego w ramach zwykłego korzystania z wód, po zakończeniu ich budowy a 30 dni przed początkiem ich eksploatacji.

Każdy kto zdecydował się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków, musi dopełnić formalności prawno-urzędowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami przydomowa oczyszczalnia ścieków wymaga zgłoszenia właściwym odrębnym organom zarówno w zakresie jej budowy, jak i eksploatacji. Obowiązki te wynikają z dwóch różnych aktów prawnych: zgłoszenie budowy z ustawy z dnia 7 lipca 1994r. – Prawo Budowlane, kierowane jest do Starosty Bełchatowskiego a zgłoszenie eksploatacji z ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. 2024 poz. 54 z późn. zm.). zwane dalej p.o.ś. – kierowane jest do Wójta Gminy Rusiec.

Po sformalizowaniu budowy oczyszczalni w Starostwie Powiatowym jej posiadacz ma obowiązek zgłoszenia jej eksploatacji w Urzędzie Gminy. W myśl art. 152 ust. 1. p.o.ś instalacja, z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogąca negatywnie oddziaływać na środowisko (a do takich instalacji zaliczana jest przydomowa oczyszczalnia ścieków), podlega zgłoszeniu organowi ochrony środowiska czyli Wójtowi Gminy Rusiec. Zgłoszenia eksploatacji oczyszczalni należy dokonać przed rozpoczęciem jej użytkowania. Druk wniosku dostępny jest na stronie internetowej  Urzędu Gminy Rusiec (w zakładce:  dla mieszkańca – > obsługa klienta -> ochrona środowiska-> wnioski – zgłoszenia) bądź w siedzibie tutejszego Urzędu w pok. nr. 13, I piętro.

Do rozpoczęcia korzystania z  przydomowej oczyszczalni można przystąpić, jeżeli organ właściwy do przyjęcia zgłoszenia (czyli Wójt Gminy Rusiec) w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia nie wniesie sprzeciwu w drodze decyzji. Oczyszczalnia, która jest już eksploatowana powinna zostać zgłoszona do Wójta w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym została objęta tym obowiązkiem.

Niezgłoszenie informacji dotyczących eksploatacji oczyszczalni ścieków lub eksploatacja instalacji niezgodnie ze złożoną informacją, zgodnie z art. 342 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku prawo ochrony środowiska podlega karze grzywny.

Podsumowując: budowa przydomowej oczyszczalni ścieków służąca do wprowadzania do ziemi ścieków oczyszczonych na potrzeby zwykłego korzystania z wód (musi służyć zaspokojeniu potrzeb własnego gospodarstwa domowego lub własnego gospodarstwa rolnego) o przepustowości do 5 m3 na dobę wymaga spełnienia wszystkich poniżej wymienionych czynności:

  1. zgłoszenia wodnoprawnego zgodnie z art. 394 ust.1 pkt 13 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2023 r. poz. 1478 z późn. zm.) do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Nadzór Wodny w Pajęcznie, ul. Kościuszki 99,  98-330 Pajęczno;
  2. zgłoszenia budowy zgodnie z art. 29  ust. 2 pkt  5 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 725 z późn. zm.) do Starosty Bełchatowskiego.    Wydział Architektury i Budownictwa, ul. Pabianicka 17/19, 97-400 Bełchatów;
  3. zgłoszenia do eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków zgodnie z art. 152 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 54 z późn. zm.)  do Wójta Gminy Rusiec, ul. Wieluńska 35, 97-438 Rusiec.