Accessibility Tools

Skip to main content

Uroczyste obchody Dnia Strażaka

3 maja w Ruścu odbyły się uroczyste obchody Dnia Strażaka. Wzięło w nich udział kilkudziesięciu strażaków-ochotników z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Ruścu, Dąbrowie Rusieckiej, Jastrzębicach, Woli Wiązowej i w Aleksandrowie.

Oprócz druhów i druhen w uroczystości udział wzięli przedstawiciele samorządu na czele z wójtem Damianem Szczytowskim oraz Rafałem Rabendą – przewodniczącym Rady Gminy Rusiec, mł bryg. Adam Pstrokoński – komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie, Wiesław Moszyński – wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego OSP RP w Bełchatowie i prezes Zarządu Oddziału Gminnego OSP RP w Ruścu, przedstawiciele lokalnych firm oraz mieszkańcy gminy.

Obchody rozpoczęły się przemarszem do kościoła i złożeniem kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II. Następnie druhowie wzięli udział w mszy świętej odprawionej przez kapelana gminnego OSP – księdza proboszcza Jana Furgałę.

Po nabożeństwie – z towarzyszeniem Orkiestry Dętej im. Karola Namysłowskiego – strażacy przemaszerowali ulicami Ruśca na plac przy Gminnym Ośrodku Kultury. Tam wręczono medale i odznaczenia. Złoty medal „Za zasługi dla pożarnictwa” – nadany przez Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP RP – otrzymał dh Włodzimierz Kałuziak. Odznaki „Strażak Wzorowy” otrzymali druhowie: Tomasz Bzikowski, Mateusz Płuciennik oraz Wiktor Kilan.

– Uroczystość Gminnych Obchodów Dnia Strażaka to przede wszystkim okazja do podziękowań za waszą stałą, bezinteresowną gotowość do ochrony zdrowia i życia mieszkańców. Jesteście dumą naszej gminy – powiedział wójt Damian Szczytowski.